Tag: cywilny

Ślub cywilny

Ślub cywilny jest zawierany przed kierownikiem USC i wymaga dużo mniej formalności niż ślub konkordatowy. Decydują się na niego pary, które z różnych względów nie chcą lub nie mogą zawrzeć ślubu kościelnego, a pragną usankcjonować swój związek w... więcej »

 

Unieważnienie małżeństwa

Unieważnienia małżeństwa nie należy mylić z rozwodem. Unieważnienie polega bowiem na sądowym określeniu, że związek małżeński nie był nigdy ważny z punktu widzenia obowiązującego prawa. O nieważnienie można ubiegać się zarówno w przypadku ślubu cywilnego i... więcej »

 

Przysięga ślubna

Zawarcie małżeństwa kojarzy się z sakramentalnym „tak”. Tymczasem podczas przysięgi małżeńskiej zarówno w kościele jak i USC nie pada to słowo. Za to narzeczeni ślubują sobie wzajemnie miłość i szacunek. Poniżej teksty przysięgi, którą jako pierwszy... więcej »

 

Ślub kościelny

Z punktu widzenia prawa ślub kościelny, inaczej kanoniczny, nie jest uznawany. Aby był ważny, musi być zawarty w formie ślubu konkordatowego lub też poprzedzony ślubem cywilnym. Ze względu na wygodę pary decydują się najczęściej na połączenie dwóch ceremonii i wybierają... więcej »

 

Kto nie może wziąć ślubu?

Powszechnie wiadomo, że polskie prawo nie dopuszcza bigamii i że ślubu nie mogą zawrzeć osoby pozostające w związku małżeńskim. Ponadto istnieje kilka innych przypadków, w których zawarcie małżeństwa nie jest możliwe. Nawet jeśli jedna ze stron ukryje taką... więcej »

 

Ślub mieszany

Sprawa wydaje się prosta. Jeśli narzeczeni nie są ludźmi wierzącymi, wybierają ślub cywilny. Jeśli praktykują – ślub konkordatowy. A co z parami, które chcą wstąpić na wspólną drogę życia, a jedno z nich jest niewierzące bądź innego wyznania niż... więcej »

 

Własne czy narzeczonego? - nazwisko po ślubie

Zgodnie z wielowiekową tradycją narzeczona po ślubie przyjmuje nazwisko męża. Jednak coraz częściej kobiety korzystają z możliwości, jakie daje w tej kwestii kodeks prawa rodzinnego i opiekuńczego, a mianowicie pozostawienia nazwiska panieńskiego lub przyjęcia dwuczłonowego. Nadal... więcej »

 

Ślub konkordatowy

Od 1998 roku na mocy umowy konkordatowej zawartej między Stolicą Apostolską a Polską narzeczeni mają możliwość zawarcia tzw. ślubu konkordatowego. Polega on na tym, iż po dopełnieniu kilku formalności ślub zawarty w kościele nabiera takiej samy mocy prawnej jak ślub cywilny... więcej »