Tag: obyczaje

Rocznice ślubu

Emocje po ślubie i weselu opadły, mijają kolejne miesiące i lata pożycia małżeńskiego. Każda rocznica ma swoją nazwę, a zazwyczaj hucznie obchodzi się okrągłe rocznice: srebrne lub złote wesele. Jednak pozostałe to także świetna okazja do świętowania i odświeżenia... więcej »

 

Obowiązki świadków podczas ślubu i wesela

Wybór świadków na własny ślub nie jest prosty. Najlepiej, żeby to były zaufane osoby z najbliższej rodziny lub dobrzy przyjaciele. Sama funkcja świadka jest niezwykle zaszczytna i pełnienie jej nie ogranicza się tylko do złożenia podpisu na dokumentach celem stwierdzenia... więcej »

 

Podarek zamiast koperty ? wszystko o liście prezentów ślubnych

Na szczęście minęły już czasy, kiedy Państwo Młodzi przy rozpakowywaniu prezentów z przerażeniem odkrywali, że goście weselni obdarowali ich 3 tosterami, 4 odkurzaczami i podobną ilością mikrofalówek. Na współczesnym ślubie króluje bezpieczna koperta z... więcej »

 

Podziękowania dla rodziców

Tradycyjnym i bardzo wzruszającym momentem, o którym nie może zapomnieć żadna świeżo poślubiona para, są oczywiście podziękowania dla rodziców w trakcie wesela. Odbywają się one zaraz po pierwszym tańcu lub tuż po oczepinach. Młodzi dziękują nie tylko za pomoc w... więcej »

 

Idealne zaproszenie ślubne

Aby zaproszenie ślubne dobrze spełniło swoją rolę, powinno być skonstruowane zgodnie z poniższymi wymogami. Zarówno jego treść jak i wygląd mają ogromne znaczenie, dlatego warto jego wybór przemyśleć wcześniej. Kto, gdzie, kiedy... Zaproszenie na ślub i wesele... więcej »

 

Wybór zaproszeń ślubnych

Lista gości ustalona, pora na wybranie zaproszeń ślubnych. Oferta sklepów papierniczych czy drukarń może przyprawić o prawdziwy zawrót głowy. Nawet najbardziej wybredni narzeczeni znajdą coś dla siebie, a jeśli nie, to zawsze mogą się pokusić o własnoręczne... więcej »

 

Sztuka zapraszania na ślub i wesele

Nie ma ślubu i wesela bez gości. Polska tradycja weselna szczególnie upodobała sobie huczne imprezy w stylu „zastaw się, a postaw się”, a narzeczeni i ich rodzice bardzo rzadko decydują się na kameralne uroczystości w gronie kilkunastu osób. Najczęściej... więcej »

 

Na pamiątkę ? księga weselna

Nie tylko zdjęcia czy nagranie ze ślubu i wesela może być wspaniałą pamiątką po przeżytych chwilach. Coraz popularniejsze stają się księgi weselne, czyli rodzaj albumu, niejednokrotnie bogato zdobionego, w którym goście weselni mogą wpisywać swoje życzenia dla Młodej... więcej »

 

Zamiast tradycyjnych kwiatów

Coraz częściej Młodzi rezygnują z tradycyjnego naręcza kwiatów i proszą swoich gości o małe, symboliczne podarunki dla siebie lub charytatywne wspomożenie potrzebujących. Kwiaty szybko więdną, a taka pamiątka na długo pozostanie w pamięci pary i ich gości. Informację o... więcej »

 

Przesądy związane ze ślubem i weselem

Ślub i wesele są tradycyjnie wdzięcznym tematem dla przeróżnych przesądów. Nawet pary, które nie wierzą w takie zabobony, pobierają się w miesiącu z literą „r” lub przywiązują wagę do tego, żeby Pan Młody nie zobaczył swojej przyszłej małżonki w... więcej »

 

Kto nie może wziąć ślubu?

Powszechnie wiadomo, że polskie prawo nie dopuszcza bigamii i że ślubu nie mogą zawrzeć osoby pozostające w związku małżeńskim. Ponadto istnieje kilka innych przypadków, w których zawarcie małżeństwa nie jest możliwe. Nawet jeśli jedna ze stron ukryje taką... więcej »

 

Ślub mieszany

Sprawa wydaje się prosta. Jeśli narzeczeni nie są ludźmi wierzącymi, wybierają ślub cywilny. Jeśli praktykują – ślub konkordatowy. A co z parami, które chcą wstąpić na wspólną drogę życia, a jedno z nich jest niewierzące bądź innego wyznania niż... więcej »

 

Własne czy narzeczonego? - nazwisko po ślubie

Zgodnie z wielowiekową tradycją narzeczona po ślubie przyjmuje nazwisko męża. Jednak coraz częściej kobiety korzystają z możliwości, jakie daje w tej kwestii kodeks prawa rodzinnego i opiekuńczego, a mianowicie pozostawienia nazwiska panieńskiego lub przyjęcia dwuczłonowego. Nadal... więcej »

 

Wymiana dokumentów po ślubie

Po uroczystości zostały tylko miłe wspomnienia... To jednak nie koniec. Nowożeńcy, którzy zmieniają adres zameldowania lub nazwisko, są zobligowani do jak najszybszej wymiany dokumentów. Jest ona możliwa tuż po uzyskaniu odpisów skróconych aktu małżeństwa,... więcej »

 

Czym obsypać Młodą Parę?

Kiedy małżonkowie wychodzą z kościoła lub urzędu stanu cywilnego przy ostatnich dźwiękach marszu Mendelssohna, goście powinni już mieć przygotowane drobiazgi do ich obsypania. O oprawę tego wyjątkowego momentu warto zadbać wcześniej. Goście zazwyczaj nie pamiętają o zabraniu... więcej »