Czym obsypać Młodą Parę?

Tagi: kwiaty, obyczaje, ślub, kościół

Kiedy małżonkowie wychodzą z kościoła lub urzędu stanu cywilnego przy ostatnich dźwiękach marszu Mendelssohna, goście powinni już mieć przygotowane drobiazgi do ich obsypania.
O oprawę tego wyjątkowego momentu warto zadbać wcześniej. Goście zazwyczaj nie pamiętają o zabraniu ryżu czy cukierków, a często też nie wiedzą, że Państwo Młodzi woleliby np. bańki mydlane lub konfetti.
Przede wszystkim należy dowiedzieć się, czy ksiądz ani urzędnicy nie będą mieli nic przeciwko. Ryż może przyciągnąć gołębie, podeptane konfetti albo płatki kwiatów zwyczajnie zaśmiecają chodnik.
Aby ułatwić gościom obsypywanie, dobrze przygotować wcześniej ozdobne woreczki lub kartoniki. Na pewno będą bardziej estetycznie wyglądać niż zwykle foliowe torebki.
Dystrybucją woreczków mogą zająć się świadkowie, drużbowie albo najbliższa rodzina.

Tradycyjnie
Wybór najczęściej pada na ryż, drobne monety lub cukierki, a każdy z tych elementów symbolizuje co innego.
Ryż to oznaka płodności i dostatku. Można go przygotować niewielkim nakładem pracy. Wystarczy nasypać go do woreczków lub kartoników i rozdać gościom przed ceremonią. Wybierając ryż, należy jednak pamiętać, że skrobia w nim zawarta może nieco przybrudzić ciemny garnitur, a on sam bardzo łatwo wpada za suknię i do fryzury.
Drobne monety wróżą świeżo upieczonym małżonkom dostatnie życie we dwoje. Para Młoda obsypana monetami powinna je jak najszybciej zebrać. Istnieje bowiem przesąd, iż ten z małżonków, który zbierze więcej pieniążków, będzie głową rodziny w sprawach finansowych.
Jeśli goście chcą, aby Młodzi mieli słodkie życie, powinni przygotować garście cukierków, najlepiej bardzo kolorowych i drobnych.

Romantycznie
Romantyzmu tej pierwszej chwili po sakramentalnym TAK na pewno dodadzą płatki róż. Oczywiście najlepiej będą się prezentowały świeże: białe symbolizujące czystość lub czerwone – miłość i namiętność. Można też dobrać kolor kwiatów do kolorystyki bukietu ślubnego.
Jest to również najdroższy wybór. Aby nieco zminimalizować koszty, można poprosić kwiaciarkę o płatki z kwiatów, które nie zostały sprzedane w ciągu dnia. Na pewno będą tańsze. Świeże płatki wymagają także odpowiedniego przechowywania. Należy je trzymać w lodówce w woreczkach foliowych. Dobrze je skropić czystą wodą.
Wersja tańsza to zasuszone płatki róż bądź innych kwiatów. Można też pokusić się o zakupienie sztucznych płatków. Wiele sklepów internetowych sprzedających akcesoria ślubno-weselne, a także kwiaciarnie posiadają je w swojej ofercie.

Wystrzałowo
Konfetti kojarzy się z zabawą sylwestrową i karnawałem, ale może być też niekonwencjonalnym akcentem podczas wyjścia z kościoła. Zaletą konfetti jest to, że może przybierać dowolne kształty i kolory. Mogą to być czerwone serduszka, białe róże, a nawet miniaturowe figurki Pani i Pana Młodego. Tutaj liczy się tylko inwencja narzeczonych.

Ekologicznie
Jeśli nowożeńcom zależy na środowisku naturalnym i nie chcą marnować pokarmu, dobrym wyborem są bańki mydlane. Dzięki nim wyjście z kościoła odbędzie się w iście bajkowej atmosferze.
Bańki mydlane mogą być wykonywane przez gości. W sprzedaży są zestawy malutkich urządzeń do dmuchania baniek przeznaczonych specjalnie na tę okazję. Są one w kolorze białym, a często też mają ciekawe kształty np. tortu weselnego.
Jeśli Młoda Para nie chce angażować gości w wykonanie baniek, może także wypożyczyć automatyczną maszynkę do ich robienia i ustawić ją w odpowiednim miejscu.