Jak dobrać wiązankę ślubną

Tagi: panna młoda, kwiaty, ubiór, bukiet ślubny, wiązanka ślubna

Każda Panna Młoda wybierając swój wymarzony bukiet ślubny stoi przed prawdziwym wyzwaniem. Nie dość, że powinien być on dopasowany kolorystycznie do sukni ślubnej, to musi również idealnie komponować się z sylwetką, pasować do typu urody, a także pory roku. Aby zabłysnąć na ślubie, trzeba więc wziąć pod uwagę praktycznie wszystko: barwę, rodzaj kwiatów, kształt wiązanki, rodzaj zdobień sukni ślubnej, kolor włosów i oczu...
Oczywiście warto też, aby bukiet był skomponowany zgodnie z najnowszymi trendami we florystyce. Tradycyjne ognistoczerwone róże nadal mają swoje grono zagorzałych wielbicielek, które nie wyobrażają sobie bez nich własnego ślubu. Panie nadążające za trendami wybiorą zapewne mniej klasyczne bukiety z orchidei, a nawet kalii.
Zadanie nie jest proste, ale warto zastosować się do kilku rad, aby być pewnym, że wiązanka ślubna będzie błyszczeć razem z Panną Młodą.

Kwiaty
Pierwszy wybór, przed jakim stoją przyszłe Panny Młode, to oczywiście rodzaj kwiatów. Najważniejszą zasadą, jaką należy się kierować, to dostosowanie bukietu do pory roku. Nawet najpiękniejsza wiązanka może okazać się niewykonalna z banalnej przyczyny – w danym sezonie część kwiatów jest niedostępna. Mowa tu między innymi o konwaliach czy tulipanach.
Wybierając gatunek pamiętajmy, że kwiaty powinny być dość wytrzymałe na wysoką temperaturę i odporne na więdnięcie. Ważne jest także, żeby nie brudziły ani nie wydzielały zbyt intensywnego zapachu, jak na przykład lilie.
Do niedawna istniał wyraźny podział na kwiaty, z których wykonuje się bukiety czy też inne dekoracje na ślub oraz te, które są zarezerwowane na inne uroczystości. Z tych ostatnich można wymienić kalie lub hortensje, które wybierano najczęściej na pogrzeby. Na szczęście moda zmienia się szybko i teraz także z takich gatunków można przygotować wspaniałe wiązanki na ślub.

Kolor
Kolejnym kryterium wyboru jest oczywiście barwa kwiatów. Najprościej rzecz ujmując, bukiet ślubny powinien być dopasowany kolorem do sukni ślubnej, a także typu urody Panny Młodej.
Błędem popełnianym przy sukniach o nieco ciemniejszych odcieniach, takich jak mocne ecru lub cappuccino, jest wiązanka z bardzo jasnych kwiatów. Przy takim bukiecie suknia ślubna będzie wyglądać na poszarzałą i nie będzie prezentować się elegancko.
Bukiety dobieramy także do karnacji. Blondynki korzystniej będą się prezentować z bukietem utrzymanym w delikatnych barwach, natomiast panie o typie jesiennym typie urody, mające rude włosy, powinny wybierać odcienie żółci, pomarańczu i złotego brązu. Zdecydowane kolory takie jak burgund czy ostra czerwień to domena brunetek i ciemnych szatynek.

Kształt
Oprócz koloru równie ważny jest kształt wiązanki ślubnej. Głównym kryterium przy doborze jest sylwetka Panny Młodej.
Panie szczupłe i drobne powinny wybierać małe, zwarte i okrągłe bukiety, które zbytnio nie przytłoczą delikatnej sylwetki. Dobrze by było, gdyby kwiaty w samym bukiecie ślubnym były także delikatne np. frezje.
Fantazyjne kształty i duże kwiaty to domena pań nieco bardziej puszystych. Taki bukiet ślubny powinien optycznie wydłużyć sylwetkę, więc zaleca się kształt trójkąta. Można go osiągnąć poprzez skomponowanie wiązanki na bazie długich, prostych linii. Dobrze gdy zwisają z niej długie elementy takie jak łodygi lub bluszcze.
Osoby bardzo wysokie powinny unikać dużych bukietów, a także tych o kształcie trójkąta, gdyż takie wiązanki zbytnio wydłużą sylwetkę.