Panna Młoda w stanie błogosławionym

Tagi: ślub, suknia ślubna, panna młoda, ubiór, salon mody

Jeszcze do niedawna ciąża Panny Młodej była zjawiskiem nieakceptowanym. Presja rodziny bywała tak wielka, że ślub i wesele były organizowane w jak najszybszym tempie, a ciążowy brzuszek skrzętnie ukrywany. Zdarzało się też same panie decydowały o przełożeniu ślubu na wieść o ciąży bojąc się, że nie będą atrakcyjnie wyglądały podczas ceremonii zaślubin. Nic bardziej błędnego – nie na darmo mówi się o ciąży jako o stanie błogosławionym. Ciężarne Panny Młode mogą wyglądać równie wspaniale.
Na szczęście teraz przyszłe mamy coraz chętniej eksponują ciążowe brzuszki i decydują się na ślub nawet w bardzo zaawansowanej ciąży. Niepisany zwyczaj, że w ciąży nie można iść do ślubu w śnieżnobiałej sukni symbolizującej niewinność, także stracił na ważności.
Wybór odpowiedniego ubioru na ten ważny dzień w tym przypadku jest oczywiście o wiele bardziej ograniczony. Salony mody ślubnej wychodzą takim klientkom naprzeciw i proponują wygodne fasony, dopasowane idealnie do stale zmieniającej się figury. Poniżej prezentujemy główne zasady, którymi powinna kierować się Panna Młoda spodziewająca się dziecka.

Najważniejsza wygoda
Zasadniczym kryterium wyboru jest wygoda. Ze względu na dziecko nie powinno się kupować sukien zbyt obcisłych, z mocno zasznurowanymi gorsetami mogącymi wywierać nadmierny nacisk na brzuch. Ważne jest, by Panna Młoda mogła swobodnie się ruszać, zarówno tańczyć jak i siedzieć przy stole.
Swoboda ruchów to także odpowiednio dobrane obuwie. Sama suknia ślubna to parę dodatkowych kilogramów. Nawet Panny Młode nie będące w ciąży mają niejednokrotnie kłopot z udźwignięciem tego ciężaru na wysokich, chwiejnych szpilkach. Tym bardziej w ciężarne, u których wraz z zaawansowaniem ciąży, zmienia się punkt ciężkości, będą miały z tym problem. Ważne więc będą wygodne buty, na niskim, stabilnym obcasie, który nie będzie groził niebezpiecznym w tym stanie upadkiem.
Dobrze jest się też zastanowić nad terminem samego ślubu i wesela. W pierwszym i drugim trymestrze ciąży brzuch nie jest ani tak bardzo widoczny, ani zbyt uciążliwy. Wówczas najlepiej dobrać odpowiedni, wygodny strój.

Ukryć czy podkreślić brzuszek?
Kobieca sylwetka podczas ciąży zmienia się nieustannie i właśnie do niej należy odpowiednio dopasować strój. W żadnym wypadku nie powinno się zamawiać kreacji o kilka rozmiarów większej. Taka suknia spowoduje efekt namiotu i sprawi, że Panna Młoda będzie czuła wyjątkowo nieatrakcyjnie podczas ślubu. Ciążowa suknia ślubna nie powinna być ani zbyt opięta, ani zbyt bogata w zdobienia. Falbany i marszczenia pogrubiają bowiem sylwetkę.
W pierwszym trymestrze, kiedy w zasadzie najbardziej rośnie biust, można wybrać suknię pięknie podkreślającą jego nowy, pełny kształt. Drugi i trzeci trymestr niesie ze sobą głównie zmiany w talii. Konsultanci z salonu powinni wiedzieć, w jakim dokładnie miesiącu ciąży, będzie organizowany ślub, aby uszyć odpowiednią suknię.
Są panie, które pragną za wszelką cenę ukryć swój stan podczas ślubu. Zazwyczaj proponuje się im suknie odcinane pod biustem, a delikatnie poszerzane ku dołowi. Taki fason w kształcie litery A optycznie wydłuży i wyszczupli sylwetkę, a uwagę przyciągnie do biustu, a nie talii.
Panie, które marzą o podkreśleniu nowych kształtów, wybiorą zapewne suknie w stylu empire, odcinaną pod biustem i delikatnie spływającą ku dołowi. Te Panny Młode, które pomimo ciąży zachowały idealną sylwetkę, mogą się pochwalić swoim rosnącym brzuszkiem w sukience rybce.