Podarek zamiast koperty ? wszystko o liście prezentów ślubnych

Tagi: wesele, obyczaje, prezenty, atrakcje, prezent ślubny

Na szczęście minęły już czasy, kiedy Państwo Młodzi przy rozpakowywaniu prezentów z przerażeniem odkrywali, że goście weselni obdarowali ich 3 tosterami, 4 odkurzaczami i podobną ilością mikrofalówek. Na współczesnym ślubie króluje bezpieczna koperta z gotówką albo właśnie lista prezentów ślubnych starannie wybranych przez narzeczonych. Rozwiązanie jest praktyczne i wygodne, a dzięki możliwości zakupu przez internet stało się dostępne nie tylko dla mieszkańców większych miast.
Tradycyjnie pozycje na liście zapełniają zazwyczaj sprzęty domowe, ale także sztuka, przedmioty kolekcjonerskie. Narzeczeni z fantazją mogą sobie nawet zażyczyć skoku ze spadochronem. A nuż znajdzie się gość, któremu spodoba się ten niekonwencjonalny pomysł?

Plusy i minusy
Do niewątpliwych zalet listy prezentów należy przede wszystkim wygoda. Goście nie muszą martwić się, czy wybrany przez nich podarek się spodoba, mogą zaoszczędzić czas i pieniądze. Z kolei młodzi nie obawiają się, że prezent się zdubluje albo okaże się zupełnie nieprzydatny.
Lista prezentów przemawia zazwyczaj do młodszego pokolenia, które nie ma oporów przed nowinkami. Tradycjonaliście będą raczej podejrzliwie odnosić się do pomysłu i dlatego warto każdemu gościowi pozostawić w tym względzie wolną rękę i pozwolić mu zadecydować, czy woli zwyczajową kopertę.

W jaki sposób powstaje?
Listy prezentów ślubnych oferowane są najczęściej przez duże sieci sklepów z wyposażeniem wnętrz. Narzeczeni udają się do wybranego salonu i pracownik pomaga im skompletować prezenty ich marzeń. Wystarczy poinformować gości, gdzie mają się udać na zakupy.
Alternatywą dla biegania po sklepach są zakupy w internecie. Sporo sklepów internetowych ma taką usługę w swojej ofercie. Narzeczeni wybierają przedmioty ze sklepu, zapisują listę on-line, a następnie informują gości za pośrednictwem poczty internetowej, pod jakim linkiem można dokonać zakupów.
Jeśli para ma wiele zainteresowań i niekoniecznie chce dostać podarki z jednej tylko dziedziny, może także skorzystać z serwisów internetowych, które specjalizują się prezentach. Lista, którą tworzą młodzi, działa na takiej samej zasadzie jak w sklepie internetowym, ale można na nią wpisać dowolne przedmioty. Mogą to być rzeczy do kupienia za pośrednictwem internetu lub tradycyjnie w sklepie. Ważne jest podanie linka do konkretnego prezentu.
Złotą zasadą przy sporządzaniu każdej listy prezentów jest wybraniem większej liczby przedmiotów niż gości. Ważne jest też, żeby prezenty były w różnym przedziale cenowym. Dzięki temu każdy będzie mógł wybrać przedmiot, który najbardziej mu odpowiada.

Jak z niej korzystać?
Informację o liście prezentów narzeczeni powinni podać przy okazji zapraszania gości. Dobrze jest dołączyć krótką informację z adresem sklepu, godzinami otwarcia, numerem telefonu czy też w przypadku listy internetowej – linkiem do strony www. Dobrym pomysłem jest wyznaczenie z grona przyjaciół osoby odpowiedzialnej za listę. Goście, którzy będą mieli wątpliwości albo zechcą złożyć się na droższy prezent w kilka osób, będą mogli zwrócić się do niej o pomoc.
Listy w każdym sklepie działają podobnie. Kupujący wybiera przedmiot, jest on rezerwowany i znika z listy. Dzięki temu nie ma ryzyka, że zostanie zakupiony dwa razy.
Prezenty mogą być od razu zapakowane lub też czekać na odbiór przez Państwa Młodych w dogodnym dla nich terminie.