Wymiana dokumentów po ślubie

Tagi: ślub, formalności, dokumenty, obyczaje

Po uroczystości zostały tylko miłe wspomnienia... To jednak nie koniec. Nowożeńcy, którzy zmieniają adres zameldowania lub nazwisko, są zobligowani do jak najszybszej wymiany dokumentów. Jest ona możliwa tuż po uzyskaniu odpisów skróconych aktu małżeństwa, czyli po upływie 2 tygodni od daty ślubu.

Dowód osobisty w pierwszej kolejności
Pierwszy etap to rzecz jasna wymiana dowodu osobistego. Dotyczy ona najczęściej kobiet, które zdecydowały się nosić nazwisko męża lub przyłączyły jego nazwisko do swojego.
Wniosek o wymianę dowodu tożsamości wraz załączonym aktem małżeństwa należy złożyć w odpowiednim dla miejsca zamieszkania urzędzie miasta lub gminy.
Gdy zmiana stanu cywilnego wiąże się również ze zmianą miejsca zameldowania, należy się wymeldować i złożyć wniosek o zameldowanie w nowym miejscu.

Urząd skarbowy, banki... co jeszcze?
Jednocześnie należy rozpocząć wymianę kolejnych dokumentów. Na pierwszym miejscu jest prawo jazdy, dowód rejestracyjny samochodu oraz paszport.
Odbierając dowód osobisty małżonkowie powinni otrzymać także druk NIP-3 pozwalający na aktualizację danych w urzędzie skarbowym.
Kolejne etapy to poinformowanie banku, OFE i towarzystw ubezpieczeniowych. W tych przypadkach konieczne jest złożenie nowego podpisu na karcie wzoru podpisów, między innymi po to, aby bank mógł wystawić karty kredytowe i bankomatowe na nowe nazwisko.
Należy również pamiętać, aby o zmianie danych poinformować pracodawcę, przychodnię lekarską, lekarza rodzinnego, spółdzielnię mieszkaniową, uczelnię.

Podróże tuż po ślubie
Wiele par ma wątpliwości co do ważności dokumentów tuż po ślubie, szczególnie gdy w planach jest zagraniczna podróż poślubną. Pytania o to, czy paszport lub dowód osobisty są ważne, są bardzo częste.
Należy jednak pamiętać, iż na samo sporządzenie aktu małżeństwa czeka się około 2 tygodni. Dopiero mając odpis skrócony aktu można ubiegać się o wymianę dowodu osobistego i na tej podstawie paszportu. W związku z tym dotychczasowe dokumenty zachowują swoją ważność.