Zadbaj o ślubną obrączkę

Tagi: obrączki ślubne, grawerowanie, obrączki, biżuteria, jubiler

Aby starannie wybrane obrączki cieszyły swoim wyglądem kilkadziesiąt kolejnych lat, warto zadbać o ich odpowiednią pielęgnację. Nie bez znaczenia jest tutaj zakupiony model obrączki – im wzór będzie prostszy i bardziej oszczędny w ozdobniki, tym większa gwarancja, że z upływem lat nie straci na urodzie. W razie konieczności zawsze można udać się do jubilera, ale pamiętajmy o tym, że nie wszystkie obrączki nadają się do poprawek, a nawet jeśli – nie zawsze uda się przywrócić im dawną świeżość i elegancję.

Tylko nie zgub

Przesądy ślubne mówią, że zgubienie obrączki przynosi małżeństwu pecha. Może jest w tym twierdzeniu ziarenko prawdy, więc lepiej nie ryzykować. Nie każdy, a w szczególności mężczyźni potrafią się od razu przyzwyczaić do kilkunastogodzinnej obecności obrączki na palcu.
Często zdejmowana może się gdzieś zagubić, dlatego lepiej nie rozstawać się z nią na długo i starać się odkładać w jedno, ustalone miejsce. Ryzyko zapomnienia, na którą półeczkę odłożyło się tę cenną biżuterię, jest wtedy dużo mniejsze.
Szczególną ostrożność należy zachować podczas kąpieli, mycia naczyń. Nie zawsze obrączka przylega ściśle do palca, a pod ostrym strumieniem wody może się z niego zsunąć i nieszczęście gotowe. Absolutnie nie należy zostawiać obrączki na brzegach zlewów czy umywalek.

Obrączka i prace domowe
Zasadniczo podczas całego okresu noszenia obrączki są narażone na powolne wytarcie. Bardzo wrażliwe są obrączki piaskowane lub matowione. Ta ozdobna warstwa z czasem się zarysowuje lub wyciera i koniecznie jest odnowienie wzoru w salonie jubilerskim. W najgorszym wypadku może okazać się, że zamiast matowej obrączki na palcu nosimy już błyszczącą.
Jednak na szczególne ryzyko narażamy je podczas prac domowych. Używanie ostrych płynów chemicznych, a nawet mycie naczyń może spowodować, że naruszona zostanie wierzchnia warstwa biżuterii. Dlatego zaleca się sprzątać bez obrączki na placu lub w ochronnych rękawiczkach.