Ślubne formalności

Przysięga ślubna

Zawarcie małżeństwa kojarzy się z sakramentalnym „tak”. Tymczasem podczas przysięgi małżeńskiej zarówno w kościele jak i USC nie pada to słowo. Za to narzeczeni ślubują sobie wzajemnie miłość i szacunek. Poniżej teksty przysięgi, którą jako pierwszy... więcej »

 

Kto nie może wziąć ślubu?

Powszechnie wiadomo, że polskie prawo nie dopuszcza bigamii i że ślubu nie mogą zawrzeć osoby pozostające w związku małżeńskim. Ponadto istnieje kilka innych przypadków, w których zawarcie małżeństwa nie jest możliwe. Nawet jeśli jedna ze stron ukryje taką... więcej »

 

Ślub konkordatowy

Od 1998 roku na mocy umowy konkordatowej zawartej między Stolicą Apostolską a Polską narzeczeni mają możliwość zawarcia tzw. ślubu konkordatowego. Polega on na tym, iż po dopełnieniu kilku formalności ślub zawarty w kościele nabiera takiej samy mocy prawnej jak ślub cywilny... więcej »

 

Unieważnienie małżeństwa

Unieważnienia małżeństwa nie należy mylić z rozwodem. Unieważnienie polega bowiem na sądowym określeniu, że związek małżeński nie był nigdy ważny z punktu widzenia obowiązującego prawa. O nieważnienie można ubiegać się zarówno w przypadku ślubu cywilnego i... więcej »

 

Nauki przedmałżeńskie

Uczestnictwo obojga narzeczonych w naukach przedmałżeńskich jest wymogiem niezbędnym do przystąpienia do sakramentu małżeństwa. Te pary, które decydują się na ślub konkordatowy lub kościelny, muszą przedstawić w kancelarii parafialnej zaświadczenie o ukończeniu kursu i... więcej »

 

Ślub kościelny

Z punktu widzenia prawa ślub kościelny, inaczej kanoniczny, nie jest uznawany. Aby był ważny, musi być zawarty w formie ślubu konkordatowego lub też poprzedzony ślubem cywilnym. Ze względu na wygodę pary decydują się najczęściej na połączenie dwóch ceremonii i wybierają... więcej »

 

Wymiana dokumentów po ślubie

Po uroczystości zostały tylko miłe wspomnienia... To jednak nie koniec. Nowożeńcy, którzy zmieniają adres zameldowania lub nazwisko, są zobligowani do jak najszybszej wymiany dokumentów. Jest ona możliwa tuż po uzyskaniu odpisów skróconych aktu małżeństwa,... więcej »

 

Ślub mieszany

Sprawa wydaje się prosta. Jeśli narzeczeni nie są ludźmi wierzącymi, wybierają ślub cywilny. Jeśli praktykują – ślub konkordatowy. A co z parami, które chcą wstąpić na wspólną drogę życia, a jedno z nich jest niewierzące bądź innego wyznania niż... więcej »

 

Własne czy narzeczonego? - nazwisko po ślubie

Zgodnie z wielowiekową tradycją narzeczona po ślubie przyjmuje nazwisko męża. Jednak coraz częściej kobiety korzystają z możliwości, jakie daje w tej kwestii kodeks prawa rodzinnego i opiekuńczego, a mianowicie pozostawienia nazwiska panieńskiego lub przyjęcia dwuczłonowego. Nadal... więcej »

 

Ślub cywilny

Ślub cywilny jest zawierany przed kierownikiem USC i wymaga dużo mniej formalności niż ślub konkordatowy. Decydują się na niego pary, które z różnych względów nie chcą lub nie mogą zawrzeć ślubu kościelnego, a pragną usankcjonować swój związek w... więcej »